Wyselekcjonowane metody uniknięcia chorób zboża:

Informacje

Kategoria: Zboża

Tagi dla artykułu
art

Sprawdzone środki w zwalczaniu chorób zboża

Choroby zbóż są ogromnym kłopotem dla rolników, którzy żyją z upraw i plonów. Niektóre z nich, takie jak zaraza przez Tiofanat metylowy 500 sc oraz choroby wirusowe, muszą być leczone, nim pojawią się znacznie bardziej zaawansowane symptomy, ponieważ jedynie w ten sposób można mieć jakąkolwiek szansę uchronić potencjał zbioru. Wykorzystanie ochronnych rozwiązań wzmacniających trwałość zboża przez gospodarza w odpowiednim czasie ma prawo pomóc w zapobieganiu wielu komplikacjom chorobowym.

Obrona zboża przed chorobami - sprawdzone działania ochronne

Proaktywne podejście do zwalczania chorób jest często znacznie bardziej skuteczne oraz ekonomiczne aniżeli metody reaktywne w sezonie. Powszechnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia bądź też innego zboża warto się zainteresować już na samym początku przygody z rolnictwem.

Poniżej omawiamy co poniektóre z tych najbardziej znaczących, jakie należałoby zaimplementować, by choroby pszenicy ozimej wiosną i pozostałe nie stanowiły większego kłopotu.

Wyselekcjonowane metody uniknięcia chorób zboża:

• terminowe sadzenie,

• nadzorowanie obecności azotu,

• środki grzybobójcze na pszenice.

Zwłaszcza właśnie sadzenie zboża w dobrym czasie jest ważne dla uniknięcia co niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem najlepszych momentów dla danego gatunku zboża zezwala na dłuższy okres wegetatywnego przyrostu - co w wypadku chorób takich jak choroby zbóż jarych ma de facto gigantyczne znaczenie.

Zbyt wysokie dawki oraz współczynniki żyzności azotu mogą wywoływać nadmiernie grube, bujne drzewostany, jakie mogą fungicydy mieć zmniejszoną cyrkulację powietrza i przenikanie światła, czyniąc plon bardziej podatnym na choroby dolistne, bądź inne typu fungicydy zbożowe. Jest to przede wszystkim prawdziwe, gdy daty sadzenia zbóż są stosunkowo wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - podsumowanie

Poza powyższymi sadzenie wielu rodzajów pszenicy o przeróżnych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty obsiania, zabiegi fungicydowe w uprawie rzepaku oraz wybór produktów o większej odporności lub tolerancji na newralgiczne szkodniki oraz choroby, takie jak fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła i korzeni zbóż może pomóc zmniejszyć ryzyko znacznych strat. Pierwsza forma wymienionej tu profilaktyki jako ochrona pszenicy ozimej przed chorobami grzybowymi ma tę poboczną zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Należałoby również zwrócić uwagę na cieszący się coraz to znacznie większą renomą tebukonazol w zbożach - przez wielu rolników doceniany jako skuteczna forma ochrony.

Komentarze: 3


noavatar.png
Kuźmicki 2021-11-29

Przeważnie na przodu czerwca męczyli do nas na lato

noavatar.png
Mikos 2021-12-27

Przedtem niezupełnie rok po ślubie dociągnęli rodzicielami zgrabnej córy, a po dwóch latach podrostka.

noavatar.png
Baranek 2022-04-11

Nałogowo na prologu czerwca ściągali do nas na lato